Słownik

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z print

Asfalty modyfikowane
asfalty charakteryzujące się polepszonymi właściwościami jakościowymi na skutek oddziaływania asfaltu z zastosowanym modyfikatorem.

Baryłka  (ropy naftowej)
podstawowa wielkość w jakie mierzy się wydobycie ropy naftowej. Jedna baryłka to 159 litrów. 

Biopaliwo
paliwo powstałe poprzez dodanie do benzyny lub oleju napędowego biokomponentu w ilości powyżej 5%.

Biokomponent
dodatek służący do produkcji biopaliw, pochodzący z przetwórstwa biomasy, np. roślin oleistych, czy kukurydzy. 

B100 (paliwa)
oznaczenie paliwa, które zostało wyprodukowane w 100% na bazie biokomponentu.

CD Process  (z ang. Continuous Deglycerolization Process)
technologia produkcji estrów metylowych kwasów tłuszczowych wykorzystana w instalacji do produkcji biokomponentów w Czechowicach-Dziedzicach

CDU/VDU (instalacja)
podstawowy układ instalacji służący do przerobu ropy naftowej, składający się z instalacji destylacji atmosferycznej (CDU, z ang. Crude Distillation Unit)
i instalacji destylacji próżniowej VDU (Vacuum Distillation Unit). 

Ciężki olej opałowy
oleista ciecz będąca pozostałością po destylacji ropy naftowej. COO znajduje zastosowanie jako paliwo w instalacjach przemysłowych dużych zakładów produkcyjnych, przetwórczych oraz elektrociepłowniach. Wykorzystywany jest również jako paliwo dla statków.

Crack
inaczej marża rafineryjna.

DAO (z ang. De-Asphalted Oil)
olej powstały na instalacji SDA, stanowiący surowiec do dalszego przerobu w rafinerii. Może być podstawą do produkcji baz olejowych i wsadem do procesów krakingu.

Decoupling
zasada decouplingu oznacza - w przypadku ochrony środowiska - mniejszy przyrost ilości emitowanych zanieczyszczeń w stosunku do przyrostu wielkości przerobu ropy naftowej (zasada nieproporcjonalności).

Destylacja próżniowa
proces analogiczny do destylacji atmosferycznej, jednak prowadzony przy zmniejszonym ciśnieniu. Wykorzystuje własność zmniejszania się temperatury wrzenia wraz z malejącym ciśnieniem. Umożliwia separację destylatów próżniowych z pozostałości atmosferycznej. Ciężkie pozostałości z procesu destylacji próżniowej stanowią tzw. pozostałość próżniową.

Estry metylowe kwasów tłuszczowych (z ang. Fatty Acid Methyl Ester)
biokomponent służący do produkcji paliw i biopaliw do zasilania samochodów z silnikami wysokoprężnymi.  Estry metylowe kwasów tłuszczowych produkuje się w reakcji transestryfikacji olejów roślinnych z metanolem przy obecności katalizatora

Etanol
alkohol etylowy używany m.in. jako biokomponent do produkcji paliw i biopaliw do zasilania samochodów z silnikami iskrowymi.

ETBE (z ang. Ethyl Tert-Butyl Ether)
wysokooktanowy biokomponent służący do produkcji benzyn. Produkowany z wykorzystanim etanolu i izobutylenu.

FAME (z ang. Fatty Acid Methyl Ester)
estry metylowe kwasów tłuszczowych.

Gacz parafinowy
półprodukt, który powstaje w procesie przerobu ropy naftowej. Służy do produkcji wosków. 

HDS (z ang. Hydrodesuplhurisation Diesel Unit)
instalacja hydroodsiarczania olejów napędowych.

HGU (z ang. Hydrogen Generation Unit)
instalacja do produkcji wodoru

Hydrokraking
proces rafineryjny służący do produkcji wysokiej jakości komponentów paliwowych poprzez reakcję destylatów próżniowych z wodorem na katalizatorze. Procesy hydrokrakingu przeważnie przebiegają pod bardzo wysokim ciśnieniem i dostarczają komponentów wolnych od siarki i zanieczyszczeń.

Jet A1
paliwo lotnicze do silników odrzutowych i turbinowych.

KAS (instalacja)
kompleks aminowo-siarkowy, zespół instalacji do oczyszczania gazów rafineryjnych z siarkowodoru i produkcji płynnej siarki.

Lekki olej opałowy
paliwo opałowe pochodzące z procesu przerobu ropy naftowej. W odróżnieniu od ciężkiego oleju opałowego jest paliwem destylacyjnym wolnym od ciężkich pozostałości. LOO stosowany jest głównie w kotłowniach przydomowych oraz w małych i średnich firmach i instytucjach. Sprawdza się również jako paliwo grzewcze w kotłowniach.

LPG (z ang. Liquified Petroleum Gas)
to gaz skroplony będący mieszaniną propanu i butanu, pochodzący z procesu przerobu ropy naftowej. LPG stosowane jest m.in. jako paliwo silnikowe, czy paliwo spalane w domowych kuchenkach gazowych.

MHC (z ang. Mild-Hydrocracking Unit)
instalacja hydrokrakingu, która pracuje w nieco łagodniejszych warunkach, niż standardowa instalacja hydrokrakingu.

Narodowy Cel Wskaźnikowy (NCW)
minimalny udział biokomponentów w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych zużywanych w ciągu roku kalendarzowego w transporcie, liczony wg wartości opałowej. 

Olej smarowy
kompozycja składająca się z oleju bazowego i dodatków uszlachetniających. Ilość, rodzaj i wzajemne proporcje tych składników decydują o klasie wytworzonego oleju. Ich głównym zadaniem jest zmniejszenie tarcia między powierzchniami dwóch stykających się i współpracujących ze sobą ruchomych elementów urządzeń mechanicznych. Oleje smarowe znalazły swoje zastosowanie w branży motoryzacyjnej oraz w przemyśle.

Olej bazowy
olej nie uszlachetniony, bez dodatków, pochodzący z przerobu ropy naftowej. Stanowi podstawowy surowiec do produkcji olejów smarowych.

Plastyfikatory
dodatki uplastyczniające dodawane do produktów polimerowych. Grupa LOTOS produkuje plastyfikatory węglowodorowe dla przemysłu gumowego.

Parafina
mieszanina stałych węglowodorów nasyconych, wydzielana z frakcji ropy naftowej. Stosowana jest m.in. do wyrobu świec, past do podłóg oraz jako materiał izolacyjny.

REBCO  (z ang. Russian Export Blend Crude Oil)
handlowa nazwa rosyjskiej ropy Ural.

REACH
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i  Rady Europejskiej dotyczące bezpiecznego stosowania chemikaliów, poprzez ich rejestrację i ocenę oraz w niektórych przypadkach udzielanie zezwoleń i ograniczenia handlu i stosowania niektórych chemikaliów. Weszło w życie 1 czerwca 2007 roku i zastępuje kilkadziesiąt dotychczas obowiązujących wspólnotowych aktów prawnych, zarówno rozporządzeń, jak i dyrektyw wprowadzonych do prawa polskiego ustawą z dnia 11 stycznia 2001 roku o substancjach i preparatach chemicznych.

ROSE  (z ang. Residual Oil Supercritical Extraction)
technologia na bazie której w gdańskiej rafinerii powstaje instalacja SDA.

SDA  (z ang. Solvent Deasphalting)
instalacja odasfaltowania rozpuszczalnikowego  Służy do rozdzielenia pozostałości próżniowej po przerobie ropy naftowej na frakcję lżejszą – olej DAO (z ang. De-Asphalted Oil) i frakcję cięższą – komponent asfaltowy.

Stacje paliw ajencyjne(z ang. CODO – company-owned, dealer-operated)obiekty będące własnością spółki LOTOS Paliwa, zarządzane przez firmy zewnętrzne.

Stacje paliw partnerskie (z ang. DOFO – dealer-owned, franchise-operated)
obiekty działające pod marką LOTOS w ramach partnerstwa handlowego na podstawie długookresowej umowy franczyzowej.

Stacje paliw patronackie (z ang. DODO – dealer-owned, dealer-operated)
obiekty funkcjonujące w barwach Rafinerii Gdańskiej na podstawie umowy patronackiej.

Transestryfikacja olejów
reakcja chemiczna, w której powstają estry metylowe kwasów tłuszczowych. Reakcja transestryfikacji olejów to reakcja oleju z metanolem w obecności katalizatora.

Złoże B3
złoże ropy naftowej i towarzyszącego jej gazu ziemnego leżące ok. 73 km na północ od Rozewia. Eksploatowane od 1992 roku. Mieści się na nim Morska Kopalnia Ropy. Główne źródło ropy wydobywanej przez spółkę Petrobaltic .

Złoże B8
złoże ropy naftowej i towarzyszącego jej gazu ziemnego, leżące ok. 68 km na północny wschód od Rozewia.